Дома Топ вести Неверојатна грешка: Откриено зошто Барса се откажала од Халанд

Неверојатна грешка: Откриено зошто Барса се откажала од Халанд

Барселона имаше можност да го донесе Ерлинг Халанд во своите редови оваа зима, но каталонскиот клуб се откажа од тој трансфер.

Халанд на крајот премина во Борусија Дортмунд за 20 милиони евра и тоа беше одличен потег. Норвежанецот игра во животна форма бидејќи во досегашниот дел од сезоната на 29 натпревари за Салцбург и Дортмунд постигна неверојатни 39 погодоци.

После првиот дел од сезоната во Салзбург каде прикажа одлични игри Халанд одлучи да го напушти клубот. Напаѓачот беше на мета и на Барселона, но Каталонците се откажаа од негов ангажман.

Шпанските медиуми пренесуваат дека Барселона со таквата одлука направила неверојатна грешка, а наводно одлучиле да се откажат поради две причини.

Првата причина била тоа што во Барселона не верувале дека Норвежанецот може да се прилагоди на играта на каталонскиот клуб, а втората е од финансиска природа бидејќи Салцбург побарал на Барселона многу повеќе пари од оние кои на крајот ги доби од Дортмунд.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Карачиќ: Столе е фраер од скопскиот асфалт, еден ден се гледам себе пак во Вардар!

Ракометниот реномиран сајт „Балкан Хендбол“ во овој период прави интервјуа со ракометарите…