Дома Фудбал Останато Неверојатен податок од ФИФА: Клубовите изгубиле 14 милијарди долари!

Неверојатен податок од ФИФА: Клубовите изгубиле 14 милијарди долари!

Пандемијата многу влијаше на фудбалските ширум светот.

Сега ФИФА објави неверојатна финансиска загуба од 14 милијарди долари.

Тоа вкупно е третина од вредноста на сите клубови во светот која се проценува на околу 45 милијарди долари.

За работата да биде полоша ФИФА предупредува дека загубата се однесува на моменталната ситуација и дека тој ќе се зголемува се додека трае пандемијата.

Најмногу погодена е Јужна Америка каде што во некои земји не се игра во фудбал, а во тешка ситуација се азиските и афричките клубови.

ФИФА даде помош од една ипол милијарда на разни делови во светот во овие тешки времиња.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Челзи во проблеми, Ливерпул со играч повеќе🎥

Во првото полувреме не видовме големи возбудувања во големото дерби помеѓу Челзи и Ливерпу…