Дома Фудбал Англија Неверојатен малер: Маунт изгуби шест финалиња на „Вембли“ за три години!

Неверојатен малер: Маунт изгуби шест финалиња на „Вембли“ за три години!

Вчерашниот пораз на Челзи во финалето од ФА Купот против Ливерпул беше посебно болен за Мејсон Маунт кој го промаши пеналот кој на „црвените“ им ја донесе титулата.

Токму Маунт го следи неверојатен баксуз во финалните натпревари кој се играат на „Вембли“. Во последните три години Англичанецот изгуби шест финалиња на овој легендарен стадион. Во 2019 година како играч на Дерби беше поразен од Астон Вила во плеј-офот за влез во Премиер лигата.

Во 2020 година како играч на Челзи изгуби од Арсенал исто така во финалето од ФА Купот, а следната година загуби уште едно финале во ова натпреварување овој пат од Лестер. Истата година на „Вембли“ во дресот од Англија претрпе пораз од Италија во финалето на Европското првенство.

Сезонава прво го изгуби финалето од Лига Купот, а сега и во ФА Купот, противник во Лига Купот на Челзи беше Ливерпул.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…