Дома Фудбал Репрезентации Најстариот учесник на мундијалите стави крај на репрезентативната кариера

Најстариот учесник на мундијалите стави крај на репрезентативната кариера

0
el hadary

Ја завршува репрезентативната кариера, но ќе продолжи да игра фудбал иако има 45 години.

Најстариот учесник во историјата на светските првенства, голманот на Египет, Есам Ел-Хадари кој бранеше во последното коло во групната од овогодинешниот Мундијал против Саудиска

Арабија стави крај на репрезентативната кариера.

На споменатиот натпревар Ел-Хадари одбрани и пенал.

„После 22 години, 4 месеци и 12 дена мислам дека е најдобар момент да се повлечам од репрезентацијата“, изјави Ел-Хадари.

За репрезентацијата на Египет овој голман дебитираше уште во 1996 година и од тој момент одигра 159 натпревари. За тоа колку големо е неговото остварување говори и податокот дека многу играчи кои играа на овој Мундијал не беа ниту родени кога тој дебитраше.

Секоја чест!

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Уругвај – Еквадор: Суарез и дружината ја започнуваат борбата за престижниот трофеј

Во Минеирао доцна во ноќта помеѓу недела и понеделник играат Уругвај – Еквадор. Копа Амери…