Дома Останати Кошарка Евробаскет Најголемото изненадување: Словенија е новиот европски ШАМПИОН

Најголемото изненадување: Словенија е новиот европски ШАМПИОН

Репрезентацијата на Словенија славеше во големото финале на ЕП против фаворизираната Србија со 93:85.

Најголемото изненадување кој успешно го мина трнливиот пат до финалето, декласирајќи ја во полуфиналето големата Шпанија од вечерва е новиот крал во Европа.

Првата четвртина Србија ја доби со 22:20, но до пресврт стигнаа веќе во вториот дел за предност на полувреме од 9 поени.

Во второто полувреме Словенија само ја потврди доминацијата иако третата четвртина ја загуби со 15:20, во последните 10 минути, направија 22:187 за конечни 93:85.

Овој дуел го одбележа и повредата на Дончиќ кој во третата четвртина со солзи го напушти паркетот.

 

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Евробаскет

Проверете

Шек: Имам Ферари, куќа на море, згоден сум…Но моите слободните фрлања се доказ дека никој не е совршен

Шекил Онил без дилеми е еден од најдоминантните центри во НБА лигата на сите времиња. Леге…