Дома Останати Тенис Надал: Тешко ми е, си заминува голем дел од мојот живот

Надал: Тешко ми е, си заминува голем дел од мојот живот

Рафаел Надал долги години беше ривал на Федерер на теренот, па затоа беше и посебно емотивен на вчерашното простување од тенисот на Швајцарецот.

Надал не можеше да ги задржи солзите во последниот меч на Федерер кој го одигра како негов партнер против Тиафо и Сок на Лајвер купот.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


По мечот и призна дека за него овој момент е тежок и посебен.

„Чест ми беше да бидам дел од овој голем момент. Со заминувањето на Федерер си заминува голем дел од мојот живот. Тешко е да се опише, многу емоции…На еден крај секогаш има нов почеток. Роџерс успеа после толку тешки моменти среќен да го дочека овој ден, тој е икон и еден од најголемите во спортот воопшто“.

„Јас сум чувствителна личност и не се грижам многу за плачењето, понекогаш е добро да ги оставиш емоциите да работат, емоцијата е дел од животот. Не сум добро, морам да размислам во соба, имам внатрешен конфликт“, изјави Надал.

Откри дека оваа година бил блиску и тој да се пензионира.

„Бев блиску оваа година да се пензионирам, во еден момент мислев дека Ролан Гарос ќе биде мојот последен турнир. Имав многу несреќи и проблеми во приватниот живот. Сега не сакам да размислувам за пензија, мојот личен живот ми е на прво место и сакам се да биде во ред“, истакна Рафа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда… На п…