Дома Останати Тенис Надал со само еден изгубен сет се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон

Надал со само еден изгубен сет се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон

0

Рафаел Надал без поголеми проблеми се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон.

Надал во осминафиналето за само еден час и 48 минути го победи Португалецот Жоа Соуса кој немаше никакви шанси против Шпанецот.

Рафа славеше во три сета, два доби со 6:2 и во четвртфиналето ќе игра против Квери и Сандгред.

Ова ќе биде 39-то Грен Слем четвртфинале во кариерата за Надал.

Ќе потсетиме Надал во кариерата два пати го освојуваше Вимблдон. Оваа сезона игра одлично и изгуби само еден сет во четири меча и тоа од Ник Кирјос кого го победи со 3:1.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Кирјос после Ѓоковиќ на социјалните мрежи влезе во конфликт со друг тенисер

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос повторно на себе го навлече бесот на друштве…