Дома Останати Тенис Надал сака, но нема право да игра на Олимписките игри?

Надал сака, но нема право да игра на Олимписките игри?

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал неодамна изјави дека 2024 година ќе биде последна година во која ќе се натпреварува.

Во богатата кариера, Надал освои 22 Грен-слем титули, а негова голема желба е да настапува на Летните Олимписки Игри во Париз.


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Меѓутоа за да го оствари ова ќе мора да го заобиколи правилото кое го има ИТФ. Имено, според правилото на ИТФ, еден тенисер може да игра на Олимписките игри ако во последните две години настапил на Дејвис Купот. Надал овој услов не го исполнува, па засега нема право.

Меѓутоа постои надеж дека сепак ќе настапи затоа што Роџер Федерер беше во иста ситуација, па со помош на швајцарската тениска федерација настапи во Токио.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Луда теорија: Ѓоковиќ доминира затоа што не се вакцинираше

Новак Ѓоковиќ беше еден од најгласните кога на сила во светот беа рестрикциите поради коро…