Дома Останати Надал лесно до полуфинале на Ролан Гарос

Надал лесно до полуфинале на Ролан Гарос

Рафаел Надал  повторно се пласираше во полуфиналето од Гренд слемот во Париз, Ролан Гарос откако во четири сетови беше подобар од Диего Шварцман. 

Првиот сет траеше 44 минути, а Надал успеа да го реши во своја полза со 6:3 и да поведе со 1:0 во сетови.

Сепак, Шварцман се врати во мечот во вториот сет, кој го доби со 6:4 и го направи натпреварот понеизвесен.

Сепак во следните два сета Шпанецот ги доби со 6-4 и 6-0 и се пласираше во полуфинале, каде го чека подобриот од мечот Ѓоковиќ и Беретини.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

За првпат по откажувањето на Ѓоковиќ се огласи Нина Стојановиќ: Само јас знам како се чувствував

Српската тенисерка Нина Стојановиќ настапуваше на Олимписките игри во Токио и заедно со Но…