Дома Македонски спорт Мојсоски: Во случајот на Георгиевски мислам дека станува збор за грешка

Мојсоски: Во случајот на Георгиевски мислам дека станува збор за грешка

Големи реакции во јавноста предизвика ситуацијата во која Дејан Георгиевски кој беше прогласен за спортист на годината и освои сребро за Македонија на Олимписките игри е рангиран како третопласиран во ваучерскиот систем.

Георгиевски доби 350.000 денари државна помош преку вауческиот систем. Најголем ваучер доби каратистот Емил Павлов, кој освои сребро на ланското Светско првенство во карате и тоа од 500.000 денари, додека втор најголем ваучер за оваа година има параолимпијката во стрелаштво Оливера Накова-Бикова од 400.000 денари.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во изјава „Фокус“ Мојсоски призна дека можеби е направена грешка.

„„За тој случај мислам дека станува збор за грешка. Во понеделник ќе има владина комисија и ќе бидат разјаснети сите недоразбирања. Такво нешто се случи и минатата година и верувам дека се ќе биде во ред“, изјави Мојсоски.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Може ли Баер да го сруши рекордот на Селтик од 1916 година?

Баер Леверкузен и официјално изминатиот викенд ја потврди титулата во Бундеслигата со побе…