Дома Македонски спорт Мак фудбал Младинците од третиот шешир ќе го чекаат жребот за ЕП

Младинците од третиот шешир ќе го чекаат жребот за ЕП

Младата фудбалска репрезентација на Македонија се наоѓа во третиот шешир во пресрет на жрепката за Европското првенство за фудбалери до 21 година, кое во јуни наредната година ќе се одржи во Полска.

Европската фудбалска унија соопшти дека покрај Македонија во третиот шешир ќе бидат Србија, Италија, Чешка, Словачка и бранителот на титулата Шведска.


Ниту „жешката“ Кнол не и помогна на Хрватска - домаќинот фуриозно! ↓↓↓


Носители на извлекувањето ќе бидат Германија, Португалија и домаќинот Полска, а во вториот шешир ќе бидат Англија, Шпанија и Данска.
Извлекувањето на групите ќе се одржи на 1 декември во Краков, а ЕП ќе се одржи од 16 до 30 јуни наредната година.

Натпреварите во А групата ќе се играат во Киелце и Лублин, во Б групата во Гдањск и Бигодшч, а во Ц групата во Тихиј и Краков.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Започна Светското првенство во Скопје, Македонија игра вечерва

Македонија од денеска па до 30-ти јуни ќе биде домажин на 24. Светскио јуниорска првенство…