Дома Фудбал Останато Меси стана прв фудбалер кој ја добил „Лауреус наградата“

Меси стана прв фудбалер кој ја добил „Лауреус наградата“

Луис Хамилтон и Лионел Меси се добитници на овогодинешната награда „Лауреус“.

Оваа награда се доделува за спортист на годината. Од кога е воведена во 1999 година Меси е првиот фудбалер кој успеал да ја освоил. За разлика од него Хамилтон е третиот Ф1 возач кој се закитил со ова признание. Пред него ја освојуваа Михаел Шумахер (два пати) и еднаш Себастијан Фетел.

Исто така оваа година прв пат се случи за победници да бидат прогласени двајца спортисти.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Бизарно објаснување: Во Белорусија се игра фудбал затоа што ако се плашиш од корона, не си машко!

Белорусија е една од ретките земји во светот и единствена во Европа каде што се игра фудба…