Дома Македонски спорт Мерките се олабавуваат, но спортот и понатаму под силен притисок

Мерките се олабавуваат, но спортот и понатаму под силен притисок

Со скратувањето на полицискиот час кој од денес ќе почнува од 23:00 часот македонскиот спорт ќе претрпе неколку измени, главното е враќањето на нормалната сатница за одигувањето на натпреварите во домашните првенства.

Мерката за ослободување од задолжителни ПЦР тестови е одбиена. Владата не го прифати барањето на неколку македонски спортски федерации, па така спортот и покрај олабавените мерки и отварањето на летните бавчи и тараси на угостителските објетки ќе остане под силен притисок. Посебно притисокот е финансиски затоа што се потребни огромни средства да се доиграат првенствата.

Фудбалската, ракометната, кошаркарската и одбојкарската федерација испратија барање до владата за укинување на задолжителното тестирање на спортистите пред секој натпревар. Сепак, одговорот беше неагативен.

ДОПИСОТ ОД ВЛАДАТА ОД НАЦИОНАЛНИТЕ СПОРТСКИ ФЕДЕРАЦИИ

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Немили сцени во Тетово: „Балистите“ влегоа на стадион🎥

Фановите на Шкендија не ги испочитуваа пандемиските препораки, направотив, влегоа на стади…