Дома Фудбал Останато Матиќ се огласи – објасни зошто не сакал да го носи цветот на својот дрес (ФОТО)

Матиќ се огласи – објасни зошто не сакал да го носи цветот на својот дрес (ФОТО)

0
matic

Српскиот фудбалер, Немања Матиќ се најде на удар на британската јавност откако одби да го носи цветот во знак на почит на загинатите британски војници во натпреварот против Бурнемоут.

Цветот за Бритаците е сеќавање за сите жртви на британската војска во Првата светска војна, а играчите традиционално во ноември го носат овој знак. Меѓутоа во медиумите се крена голема прашина откако Матиќ пред натпреварот го отстранил знакот од својот дрес.

Сега после критиките од Британците Матиќ се огласи преку својот Инстаграм профил.

„Јасно ми е зошто луѓето го носат тој цвет и апсолутно ги почитувам и се сочуствувам со сите кои ги изгубиле своите сакани во војната. Сеапк, за мене тој симбол е потсетување на нападот кога бев дете. Бев исплашен 12 годишник кој живееше во Врело кога мојата држава Србија беше бомбардирана во 1999 година. Не чуствувам дека е исправно да го носам тој знак. Не сакам да го намалам неговото значење или да ги навредам Британците. Ова се мои лични причини и тоа е се. Се надевам дека сите ќе ме разберат и дека објаснив како се чуствувам“, порача Матиќ.

 

 

View this post on Instagram

 

I recognise fully why people wear poppies, I totally respect everyone’s right to do so and I have total sympathy for anyone who has lost loved ones due to conflict. However, for me it is only a reminder of an attack that I felt personally as a young, frightened 12-year old boy living in Vrelo, as my country was devastated by the bombing of Serbia in 1999. Whilst I have done so previously, on reflection I now don’t feel it is right for me to wear the poppy on my shirt. I do not want to undermine the poppy as a symbol of pride within Britain or offend anyone, however, we are all a product of our own upbringing and this is a personal choice for the reasons outlined. I hope everyone understands my reasons now that I have explained them and I can concentrate on helping the team in the games that lie ahead.

A post shared by Nemanja Matic (@nemanjamatic) on

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Навивачите на Фламенго тргнаа на пат од 4.000 километри за да стигнат на финалето, па наидоа на војна (видео)

Во Јужна Америка веќе со денови се зборува за финалето во Копа Либертадорес, кое на програ…