Дома Македонски спорт Македонија има нова позиција на ФИФА ранг листата

Македонија има нова позиција на ФИФА ранг листата

Откако завршија Азискиот Куп и Африканскиот Куп на Нации, Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја објави и првата ранг листа во 2024 година.

Македонската репрезентација во овој период не одигра ниту еден натпревар, а забележа пад од три места. Во овој момент фудбалерите се на 68. место со 1.362 бода. Зад Македонија се Обединетите Арапски Емирати, сензацијата на Азискиот Куп, Јордам, додека на местата пред нас Гана, Узбекистан, Албанија…


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Освојувачот на Африканскиот Куп на Нации, Брегот на Слоновата Коска направи скок од 49-то на 39-то место, додека најголемиот прогрес го забележа Нигерија која беше поразената во финалето (од 42. на 28. место).

На врвот нема промени, Аргентина е лидер пред Франција и Англија, зад нив следуваат: Белгија, Бразил, Холандија, Португалија, Шпанија, Италија и Хрватска.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Јувентус, Интер и Манчестер Јунајтед го сакаат Начо

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Начо на лето како слободен агент ќе го напушти клубот, а неко…