Дома Фудбал Англија Луд натпревар во Англија: Шефилд се врати од 4:0 и преку пенали избори плеј-оф финале!

Луд натпревар во Англија: Шефилд се врати од 4:0 и преку пенали избори плеј-оф финале!


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓Натпревар за фудбалските анали се одигра вчера во Англија за пласман во Чемпионшип од Лига.

Во првиот натпревар од полуфиналето Шефилд Венсдеј загуби од Питерборо со 4:0, а во реваншот следуваше епски пресврт, можеби и најголем во историјата на англискиот фудбал.

Регуларните 90 минути завршија со истиот резултат 4:0, но во корист на Шефилд. Во продолженијата видовме по еден гол и на двете страни, а потоа Шефилд на пенали се избори за место во финалето.

Шефилд Венсдеј во својата историја четири пати беше шампион на Англија, меѓутоа во Премиер лигата последен пат играше од 1992 до 1999 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Жоао Феликс може да се пресели на „Олд Трафорд“

Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓ Португалскио…