Дома Видео Лејкерс го победи Денвер и ќе игра во големото финале!

Лејкерс го победи Денвер и ќе игра во големото финале!

ЛА Лејкерс после десет години ќе игра во големото финале на НБА лигата откако во петиот натпревар во финалната серија на Западот го победија Денвер со 117:107.

Нагетси и во овој натпревар како и во целата серија беа добри, но Лејкерс едноставно во овој момент е подобар тим.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Првиот период беше прилично израмнет, втората и почетокот на третата и припадна на Лејкерси кои во еден момент имаа и +16, но Нагетси со голема серија се вратија и изедначија на 84:84.

Во последната четвртина Леброн и друштво притиснаа и во финишот на натпреварот повторно направија двоцифрена предност 117:107 за 4:1 во серијата.

Џејмс повторно стигна до трипл дабл од 38 поени, 16 скокови и 10 асистенции. Со 27 поени го следеше одличниот Ентони Дејвис.

Кај Денвер уште една одлична партија запиша Никола Јокуќ со 20 поени и седум асистенциии.

Лејкерси во големото финале ќе го чека подобриот од дуелот Мајами Хит – Болтон Селтикс. Таму Мајави води со 3:2.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Манчестер Јунајтед ја сака ѕвездата на Наполи

Квича Кварацхелија беше вистинско откритие на Серија А минатата сезона и го привлече внима…