Дома Фудбал Англија Легендата на Челзи се врати во клубот: Ќе дадам се од себе, како и кога бев играч

Легендата на Челзи се врати во клубот: Ќе дадам се од себе, како и кога бев играч

zola

Италијанската легенда се врати во клубот и ќе му биде помошник на Маурицио Сари.

Поранешниот фудбалер на лондонскиот клуб, Џанфранко Ѕола, во редовите на „сините“ помина седум години (1996-2003) и постигна 80 погодоци, сега тој ќе биде дел од стручниот штаб и ќе му помага на сонародникот Сари кој неодамна го наследи Антонио Конте.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„Одлично е што се вратив во Челзи. Сакам напорно да работам, пред нас се големи предизвици, но верувам дека ќе бидеме успешни. Ќе дадам се од себе како и што тоа го правев кога бев играч“, изјави Ѕола за клупскиот сајт.

Ѕола зад себе има тренерско искуство, ја водеше кадетската репрезентација на Италија, Вест Хем, Вотфорд, Каљари, Ал-Араби и Бирмингем.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Манчестер Јунајтед одлучи да го отпушти Тен Хаг

Манчстер Јунајтед на крајот на сезоната ќе го откупшти тренер Ерик Тен Хаг, тврдат медиуми…