Дома Трансфер зона „Кралеви“ за трансферите на овие простори: Динамо продаде 18 годишник за 16 милиони евра

„Кралеви“ за трансферите на овие простори: Динамо продаде 18 годишник за 16 милиони евра

Дека Динамо Загреб е „крал на трансферите“ на овие простори. Тоа го докажува и нивната последна продажба.

После долги преговори со Лидс и Лајпциг, Јошко Гвардиол оди во германскиот тим. 18 годишниот фудбалер со Лајпциг потпиша договор до 2026 година, а Динамо од овој трансфер заработи дури 18 милиони евра.

Покрај тоа во Динамо се изборија Гвардиол до крајот на оваа сезона да остане на позајмица во нивните редови. И од тоа што ќе остане во Динамо хрватскиот клуб дополнително ќе заработи.

Според договорот Лајпциг треба да му исплаќа на Динамо 70.000 евра за секој настап на Гвардиол до крајот на сезоната.

Со овој трансфер Динамо уште еднаш им покажа на клубовите на овие простори како се работи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Конте го загуби трпението, Брозовиќ се сели во Англија

Италијанските медиуми тврдат дека Марсело Брозовиќ наскоро може да го напушти Интер и кари…