Дома Останати Тенис Колку заработи Ѓоковиќ од освојувањето на Вимблдон?

Колку заработи Ѓоковиќ од освојувањето на Вимблдон?

Српскот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера го освои својот петти трофеј на Вимблдон.

Првиот рект во светот во феноменален меч кој траеше скоро пет часа го победи Роџер Федерер со 3:2 во сетови, а освен трофејот Ѓоковиќ освои и голема сума на пари.

Наградниот фонд на Вимблдон е се поголем, а победникот оваа година однесе 2.983.748 американски долари.

Федерер кој на овој меч изгуби две меч топки (видео тука), остана пократок за еден ипол милиони бидејќи не успеа да искористи ни една.

Сепак, јасно е дека тоа нема да го боли Роџер колку изгубениот трофеј со оглед на тоа дека во кариерата освои повеќе од 124 милиони американски долари.

Од друга страна Ѓоковиќ е рекордер помеѓу тенисерите кога во прашање е заработката од турнирите бидејќи во кариерата освои повеќе од 130 милиони долари.

За Ѓоковиќ ова беше 16-ти Грен Слем, додека Федерер остана на бројката од 20.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ефект Роналдо: Јувентус со драстичен раст на приходите!

Доаѓањето на Кристиано Роналдо му помогна на Јувентус да стане еден од најуспешните брендо…