Дома Останати Тенис Кирјос: Јас и Надал ќе го одиграме најгледаниот меч во историјата

Кирјос: Јас и Надал ќе го одиграме најгледаниот меч во историјата

Австралискиот тенисер Ник Кирјос кажа дека утрешниот дуел против Шпанецот Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон ќе биде најгледан во историјата на спортот.

Кирјос во четвртфиналето го надигра Кристијан Гарин со 3-0 во сетови, односно 6-4, 6-3 и 7-6, додека Надал по голема битка во пет сетови го елиминираше Тејлор Фриц со 3-6, 7-5, 3-6, 7-5 и 7-6.

„Ќе биде нешто посебно да се игра против Надал на Вимблдон. Ме победиш еднаш, но му се реванширав. Нека се подготват сите, ова ќе биде најгледан меч во историјата на тенисот. Во последните две години не мислев дека можам да го направам ова, но сепак се променија многу работи во мојот живот“, вели Кирјос.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Гаел Монфис поради повреда нема да игра на УС Опен

Познатиот француски тенисер Гаел Монфис потврди дека поради повреда нема да учествува на п…