Дома Останати Тенис Каква е ситуацијата на врвот на АТП листа? Кога Медведев би можел да го скокне Ѓоковиќ?

Каква е ситуацијата на врвот на АТП листа? Кога Медведев би можел да го скокне Ѓоковиќ?

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ сигурно ќе остане на првото место на АТП-листата барем до 22 ноември, откако Данил Медведев не успеа да се искачи на врвот зашто загуби во осминафиналето на Мастерсот во Индијан Велс.

Србинот и математички е невозможно да ја загуби првата позиција пред 22 ноември, а тоа значи дека најдобриот тенисер во светот ќе седи на врвот вкупно 347 недели.

Медведев има тежок распоред за да го премине Ѓоковиќ до крајот на сезоната, а доколку сака да заврши на првото место, тогаш Русинот ќе мора да игра на повеќе турнири и сите да ги освои.

Ѓоковиќ со освојување на титулата во Париз би го обезбедил првото место до крајот на годината, и тоа по рекорден седми пат, без оглед на резултатите кои ќе ги оствари Медведев.

Србинот, според бодови освоени годинава, го има првото место со 8.370 бодови, додека втор е Медведев со 6.380 бода.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Медведев пропушти шанса да го симне Гоковиќ од врвот

Григор Димитров го креираше еден од најголемите пресврти во тенисот оваа сезона, го совлад…