Дома Фудбал Репрезентации Кавани во друштво на Пеле, Меси, Роналдо…

Кавани во друштво на Пеле, Меси, Роналдо…

Уругвајскиот напаѓач Едисон Кавани синоќа влезе во одбрано друштво.

Неговиот Уругвај играше против Аргентина пријателски натпревар во Тел Авив, а истиот заврши со резултат 2:2.

Кавани беше стрелец на еден од головите за својата репрезентација со кој влезе во одбрано друштво за својата репрезентација со кој се приклучи на одбрано друштво од јужноамерикански фудбалери кои за својата репрезентација постигнале барем 50 голови.

Напаѓачот на ПСЖ сега има токму 50 постигнати погодоци за Уругвај и се наоѓа на осмата позиција на оваа листа. Интересно, неговиот соиграч од репрезентацијата Луиз Суарез е три места пред него со девет погодоци повеќе.

Освен нив двајца, на листата се Батистута (54), Ромарио (55), Нејмар (61), Роналдо (62), Лео Меси (70) и Пеле (77).

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Симеоне: Ако Реал добива повеќе пенали, тоа е затоа што повеќе напаѓа

Последните неколку денови во Шпанија повторно се разгоре “војната“ помеѓу Реал Мадрид и Ба…