Дома Фудбал Останато Италијанците ваква сезона во Европа немале 25 години!

Италијанците ваква сезона во Европа немале 25 години!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Италијанските клубови остварија импресивен учинок на меѓународната сезона оваа сезона – Италијанците имаат финалист во секое европско натпреварување.

Интер на 10-ти јуни ќе игра за трофејот во Лигата на шампионите против Манчестер Сити, Рома на 31-мај во Будимпешта ќе води битка со Севиља за трофејот во Лига Европа, додека Фиорентина на 7-ми мај во Прага ќе се обиде да стигне до трофејот во Конференциската лига против Вест Хем.

Сето ова се случува во време кога Серија А изгледа како послаба лига од останатите најдобри првенста, а последен пак вакво нешто се случило пред 25 години.

Во сезоната 1997/1998 Јувентус играше финале во ЛШ против Реал Мадрид, а Интер го совлада Лацио во финалето од Купот на УЕФА.

Сега сите три екипи се во различно натпреварување, па постои можност сите европски трофеи сезонава да завршат на Апенините, сепак ќе видиме како се ќе заврши.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Роналдо доживеа понижување во Саудиска Арабија!

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Ед…