Дома Фудбал Англија Историја на Островот: За првпат странец ќе суди натпревар од Премиер лигата

Историја на Островот: За првпат странец ќе суди натпревар од Премиер лигата

Aвстралиец ќе суди натпревар во Премиер лигата.

Никогаш претходно странец не бил судија на натпревар од Премиер лигата. За првпат тоа ќе се случи на натпреварот в сабота помеѓу Вотфорд и Њукасл кој ќе го суди Џаред Жилет.

Овој судија има ФИФА значка, а англиската Премиер лига го познава од претходно и на некои натпревари беше во ВАР собите.

Жилет е судија на ФИФА од 2013 година, а до сега делеше правда во пониските лиги во Англија и во Австралија каде што е роден.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …