Дома Останати Кошарка НБА Историја: Лејкерси го освоија првиот НБА куп! 🎥

Историја: Лејкерси го освоија првиот НБА куп! 🎥

Лејкерси предводени од Леброн Џејмс се освојувачи на првиот НБА куп, откако во финалето славеа против Индијана со 123:109 во Лас Вегас.

Херој на големиот успех на тимот на ЛА беше искусниот Леброн Џејмс, кој беше прогласен за најкорисен играч на ова натпреварување, кое се одржува по прв пат.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Лејкерси од самиот почеток го презедоа водството, и рутински го чуваа во текот на големиот дел од натпреварот, а во последната четвртина Индијана не можеше да ги следи, па Џејмс и дружината заминаа на двоцифрена предност.

Ентони Дејвис одигра меч за паметење, имаше учинок од 41 поен и 29 скокови, додека Лебронго следеше со 24 поени, 11 скокови и четири асистенции.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Ужас: ММА борец убиен на улиците во Белград!

Српскиот репрезентативец кој беше и освојувач на бронзен медал на Светското првенство во М…