Дома Останати Изненадување: Надал се повлече од завршниот Мастерс

Изненадување: Надал се повлече од завршниот Мастерс

0

Најдобриот тенисер во светот, Рафаел Надал, загуби во првото коло на завршниот Мастерс во Лондон од Белгиецот Давид Гофан 6:7, 7:6, 6:4 и по мечот поради повреда на коленото реши да се повлече од турнирот.

Шпанецот мечот со Гофан го загуби по голема борба, а за поразот клучна беше повредата на десното колено, поради која првиот на АТП листата речиси и не можеше да се движи во решавачкиот сет.

„Не сум подготвен да играм. Се обидов. Премногу во минатото го пропуштав овој турнир“, изјави по мечот Надал, кој никогаш го нема освоено овој турнир.

Прва резерва на Мастерсот е Пабло Карењо-Буста, кој ќе го замени својот сонародник и во групата „Пит Сампрас“ ќе ги одигра преостанатите два меча, против Бугаринот Григор Димитров и Австриецот Доминик Тим.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останати

Проверете

Нема дуел со Надал – Ѓоковиќ елиминиран во 1/8 финалето на Монте Карло

После победите на Душан Лајовиќ и Борна Чориќ, Новак Ѓоковиќ денес е запрен во 1/8 финалет…