Дома Останати ЗОИ: Јапонец е првиот спортист суспендиран поради допинг во Пјонгчанг

ЗОИ: Јапонец е првиот спортист суспендиран поради допинг во Пјонгчанг

0
saito

Јапонскиот репрезентативец во брзо лизгање на кратки патеки Кеи Саито (21) поради позитивен допинг тест е првиот суспендиран на ЗОИ во Пјонгчанг.

Судскиот арбитражен суд задолжен за процесирање на допинг случаевите порача дека Кеи Саито бил позитивен на ацетазоламид, средство кое може да ја прикрие употребата на други забранети супстанци.

Кеи Саито ја прифати привремена суспензија и доброволно го напушти олимпиското село. Пресудата ќе биде донесена по завршувањето на олимписките игри. За медиумите тој негираше дека свесно земал допинг.

„Се советувам со медицински стручњаци со цел да спречам повреди. Внимавав на храната и пијалоците. Во никој случај немав намера да внесам ацетазоламид и одговорно тврдам дека тоа е направено сосема случајно“, изјави Кеи Саито.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓоковиќ го прегрази Цонга во три сета!

Новак Ѓоковиќ рутински, со 3:0 во сетови славеше против Жо Вилфрид Цонга, и се пласира во …