Дома Останати Кошарка НБА Заврши низа од 132 натпревари на Кари, но Голден Стејт дојде на чекор од шампионскиот прстен!

Заврши низа од 132 натпревари на Кари, но Голден Стејт дојде на чекор од шампионскиот прстен!


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Голден Стејт Вориорс стигнаа на чекор од НБА прстенот откако во изминатата ноќ на домашен терен славеа против Бостон Селтикс со 104:94 и водат во финалето со 3:2.

Домаќините успеаа да дојдат до победата и покрај тоа што за првпат во плеј-офот Стеф Кари не погоди ниту една тројка, така ја прекина низата од 132 натпревари со најмалку една тројка.

Ендрју Вигинс беше најзаслужниот за триумфот на Вориорси со 26 постигнати поени, 12 скока, 2 асистенции и една украдена топка. Клеј Томпсон постигна 21 поени, а Кари 16 поени 3 скока и 8 асистенции.

После првите две четвртини на паузата Бостон имаше негатива од 12 разлика, меѓутоа во третиот период постигна дури 35 поени и направи пресврт. Вориорси во самата завршницата на третата четвртина со тројката Пул го вратија водството. Последната четвртина донесе одлична игра во одбраната на Вориорси со што ја обезбедија победата.

Џејсон Татум со 27 поени 10 скока и 4 асистенции беше најрасположениот кај Бостон, додека Маркус Смарт уфрли 20 поени, 3 скока и 2 асистенции.

На шестиот натпревар кој може да биде последен ако Голден Стејт слави се игра кај Бостон на 17. јуни.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Милан благодарение на Пулишиќ ја носи идната ѕвезда на светскиот фудбал

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Италијанскиот гигант …