Дома Останати Епски дуел во полуфиналето на Вимблдон

Епски дуел во полуфиналето на Вимблдон

0

Тениските љубители ќе можат да уживаат во уште еден дуел на двајцата најтрофејни тенисер, Рафаел Надал и Роџер Федерер во полуфиналето на Вимблдон.

Роџер Федерер со 3-1 во сетови го доби денешниот четвртфинален меч против Нишикори.

Швајцарецот не почна најдобро, Нишикори го доби првиот сет со 6-4, но во следните три Федерер беше подобар, 6-1, 6-4 и 6-4.

Рафаел Надал без загубен сет го помина серверот Квери. Шпанскиот тениски ас славеше со 7-5, 6-2 и 6-2. Само во првиот сет Квери успеа да му парира на Надал, но потоа на теренот доминираше Шпанецот.

Федерер и Надал последен пат се сретнаа на Вимблдон во епското финале во 2008-ма година кое му припадна на Шпанецот со 9:7 во петтиот сет, а воедно ќе биде 40-ти меѓусебен меч.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Кирјос после Ѓоковиќ на социјалните мрежи влезе во конфликт со друг тенисер

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос повторно на себе го навлече бесот на друштве…