Дома Фудбал Германија Емболо е новото засилување на Борусија

Емболо е новото засилување на Борусија

Борусија Менхенгладбах го донесе осмото засилување ова лето, а најновата аквизација на клубот е Брел Емболо.

Досегашниот играч на Шалке потпиша договор со новиот клуб во траење од четири години.

Репрезентативецот на Швајцарија од редовите на Базел во 2016. година стигна во Гелзенкирхен и за тоа време постигна 10 погодоци на 48 натпревари.

Големиот број на повреди спречија поголема ефикасност, за што челниците на Шалке очигледно немаат повеќе трпение.

„Емболо го следиме веќе неколку години, а продолживме со тоа и додека настапуваше во Шалке.“ – изјави спортскиот директор на Борусија и додаде: „Последните години немаше среќа со повредите и сигурно мора на тој аспект да посветиме повеќе внимание.“

 

View this post on Instagram

 

? Das neue Auswärtstrikot steht ihm #Breelliant!

A post shared by Borussia Mönchengladbach (@borussia) on

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Новинарите го налутија Зидан: Мајко моја…Пак овие прашања

Oвој период во Реал Мадрид освен тоа што „кралевите“ се пред титула внимание привлекува и …