Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Еве колку ќе заработи освојувачот на Европското првенство

Еве колку ќе заработи освојувачот на Европското првенство

Наградниот фонд за претстојното Европско фудбалско првенство во Германија кое ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули е непроменет во однос на претходниот континентален турнир.

Секоја репрезентација само со пласман на турнирот ќе заработи по 9,25 милиони евра. За победа во групната фаза на турнирот во Германија се доделуваат дополнителни милион евра, а за реми половина милион евра. УЕФА го наградува осминафиналето со дополнителни 1,5 милиони, четвртфиналето со 2,5, а полуфиналето со четири милиони.


Мбапе со маска на победа против Холандија! ↓↓↓


Нови пет милиони го чекаат поразениот финалист, а осум милиони евра за конечниот победник. Максималната сума што може да ја заработи европскиот шампион доколку ги оствари сите три победи во групата е 28,25 милиони евра. За потсетување, титулата европски првак ја брани Италија која е во групата Б со Хрватска, Шпанија и Албанија.

Награден фонд за ЕУРО 2024 во Германија (сите бројки во милиони евра):

Вкупен фонд: 331 милион евра
Бонус за пласман: 9,25 милиони евра
Победа во групата: милион евра
Неопределени во групата: 500.000 евра
Влез во осминафиналето: 1,5 милиони евра
Влез во четвртфиналето: 2,5 милиони евра
Влез во полуфинале: 4 милиони евра
Поразен финалист: 5 милиони евра
Конечен победник: 8 милиони евра

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Украина со пресврт ја победи Словачка🎥

Украина со пресврт ја победи Словачка со 2:1 и така најави многу неизвесна завршница во ов…