Дома Фудбал Дојде за да биде прв голман, а сега може да си замине после само една сезона

Дојде за да биде прв голман, а сега може да си замине после само една сезона

Не е тајна дека Зинедин Зидан повеќе сака на голот да биде Кејлор Навас. Тибо Куртоа не е баш во добра форма од доаѓањето во Реал.

Ако ги соберете овие две информации тогаш се добива веста која денес ја пренесуваат шпанските медиуми: Реал Мадрид сака да го продаде Куртоа.

„Кралевите“ сакаат да го продадат, но на Белгиецот наводно баш и не му се заминува.

Доаѓањето на Зидан значеше промена на статусот за неколку играчи. Помеѓу нив е и Куртоа, клубот сака да се ослободи од него и Навас да добие 100% подршка. Тоа како што се пишува е заедничка одлука на Зидан и менаџментот на клубот.

Куртоа наводно во Реал не задоволил во два сегменти. Неговиот спортски учинок не е на очекуваното. Дојде како еден од најдобрите голмани во светот и не го исполни она што од него се очекуваше. Втората причина е што на Реал не му се допаѓа приватниот живот на Куртоа кој често пати се појавува во таблоидите во Шпанија.

Зидан му верува на Навас кој многу му донесе во досегашната соработка. Довербата ја има од двете страни, па и Навас донел одлука да не заминува.

Куртоа во Реал пристигна минатото лето. Потпиша договор на шест сезони и беше платен 40 милиони евра на Челзи. Ќе видиме доколку Куртоа навистина заминува колку Реал ќе бара за неговите услуги.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Новинарите го налутија Зидан: Мајко моја…Пак овие прашања

Oвој период во Реал Мадрид освен тоа што „кралевите“ се пред титула внимание привлекува и …