Дома Топ вести Донарума добива 19 пати поголема плата и договор до 2022 година!

Донарума добива 19 пати поголема плата и договор до 2022 година!

Наскоро Милан ќе премине во рацете на кинески сопственици, кои за прва цел имаат да го задржат ѕвездите во тимот со нови договори.

Италијанските медиуми пренесуваат дека веќе е спремен спектакуларен договор со еден од најталетираните голмани кои некогаш се појавиле на фудбалските терени, Џанлуиџи Донарума.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Донарума во февруари ќе наполни 18 години и ќе добие 19 пати поголема плата од актуелната и договор до 2022 година. Бидејќи сеуште е малолетен, популарниот Џиџио нема право да потпишува професионален договор и настапува со договорот кој го има од младинските категории и кој истекува во 2018 година.

Младиот голман моментално заработува 200.000 евра годишно, а со новиот договор ќе заработува околу 3 милиони евра по сезона.

Со тоа Милан сака да се заштити од нападот на европските гиганти кои се спремни да потрошат многу пари за да го добијат неговиот потпис.

„Милан е мојот омилен клуб и пресреќен сум што го носам овој дрес. Се надевам дека овде ќе останам целата моја кариера и дека по неколку години ќе ја добијам капитенската лента“, изјави Донарума.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Баерн Минхен ја купува ѕвездата на Лајпциг

Манчестер Јунајтед и Баерн Минхен на лето ќе водат голема битка за ѕвездата на Лајпциг и ш…