Дома Фудбал Англија Де Брујн открива како и зошто одлучил да „побегне“ од кај Мурињо

Де Брујн открива како и зошто одлучил да „побегне“ од кај Мурињо

0
de bruyne

Поранешниот играч на Челзи за англиските медиуми откри како го напуштил „Стенфорд Бриџ“ во 2014 година.

Белгиецот е еден од најдобрите фудбалери во светот, но дали би било така доколку него напуштел Челзи во 2014 година?

Де Брујн како млад фудбалер пристигна во Челзи од белгиски Генк, но стигна како огромен потенцијал да стане играч каков што и стана денес.

Челзи го купи кога имаше само 20 години за седум милиони фунти, а потоа го испратија на позајмица во Вердер Бремен каде што цела сезона играше одлично, тогаш му покажа на Челзи дека е спремен за првиот тим.


Следете го Sportski.mk и на


Но, Мурињо изгледа во тоа време не мислел така.

На премиерата на документарецот за Сити „се или ништо“, Де Брујн доби прашање поврзано за Челзи.

„Имав 20 години кога одлучив да потпишам за Челзи, добив шанса во првите неколку натпревари и си помислив, во ред работите се одвиваат одлично, играм солидно и победуваме. Се се промени во еден ден. Познавајќи се себе немав трпение во тој момент и одлучив да заминам уште во јануарскиот преоден рок“, беше јасен Де Брујн.

Тогаш Де Брујн премина во Волфсбург, а каде играше неверојатно, па Сити го купи Де Брујн за 75 милиони евра и им покажа на „сините“ што пропуштиле.

Ќе потсетиме, Де Брујн на вчерашниот тренинг го повреди коленото по што би можело да го очекува пауза од два до три месеци.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

ПАТОТ КОН БОГАТСТВОТО НА РАИОЛА: Уште една ѕвезда под негова заштита сака да ја продаде за 200 милиони!

Италијанскиот фудбалер, Лоренцо Инсиње во јуни ќе стане нов клиент на суперагентот Мино Ра…