Дома Останати Дел Потро го пропушта Австралија Опен

Дел Потро го пропушта Австралија Опен

0

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро изјави дека шанските тој да заигра на првиот грен слем во сезоната, Австралијан Опен, се минимални.

Делпо ќе одигхра два егзибициски меча против Давид Ферен на 27 и 28.декември во Мар дел Плата.

„Потребен ми е некој кој ќе ме подоготви за да можам да ја издржам целата сезона. До Аустралијан Опен има уште две недели и тешко е дека физички ќе бидам подготвен. Секогаш ги гледам приоритетите, ако тенисот ме чекаше две години, тогаш Австралија може да ме почека уште една“, изјави Аргентинецот.

Делпо посочи дека веројатно нема да настапи ниту на мечот од првото коло во Девис купот против Италија на почетокот на февруари. Аргентина против Италија ќе ја започне одбраната на титулата во ова натпреварување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останати

Проверете

Ќе гледаме ли нов спектакл? – Мејведер потврди: Имам понуди за борби во УФЦ!

Флојд Мејверд повторно е на насловните на спортските медиуми откако откри дека има неколку…