Дома Останати Тенис Големо изненадување на Ролан Гарос: Азаренка елиминирана од 161. тенисерка на ВТА!

Големо изненадување на Ролан Гарос: Азаренка елиминирана од 161. тенисерка на ВТА!

Викторија Азаренка иако важеше за една од најголеите фаворитки на Ролан Гарос денес ги разочара фановите на Ролан Гарос.

Азаренка доживеа шокантен пораз од Ана Каролина Шмиедлова од Словачка. Шмиедлова и тоа беше убедлива, ја доби Азаренка со 6:2 и 6:2. Станува збор за тенисерка која се наоѓа на 161. место на ВТА листата.

Ова е второ изненадување денес откако претходно Серена Вилијамс се откажа од турнирот поради повреда. Свитолина пак потешко од очекуваното ја победи Мексиканата Заразуа со 2:1 и така обезбеди место во третото коло.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ нема да може да ја брани тутулата во Австралија?

Светските медиуми шпекулираат дека Австријалн опен најверојатно нема да се одржи следната …