Дома Фудбал Останато „Голден Бој“: Објавен списокот од 20 млади фудбалери кои ќе се борат за наградата

„Голден Бој“: Објавен списокот од 20 млади фудбалери кои ќе се борат за наградата

Италијански „Тутоспорт“  ја објави скратената листа од 20 фудбалери кои ќе се борат за наградата „Голден Бој“ која се доделува за најдобриот играч во светот до 21 година.

Наградата ќе биде доделена на 14. декември. Најзвучни имиња кои се задржаа на скратениот список секако се Ерлинг Халанд и Џејдон Санчо од Борусија Дортнумд и Ансу Фати од Барселона.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


На списокот се најде и „несудениот“ македонски фудбалер Дејан Кулушевски.

Минатата година наградата ја освои Жоао Феликс. За победникот одлучуваат 40 новинари од цела Европа.

СПИСОКОТ НА НОМИНИРАНИ: Мишел Бакер (ПСЖ), Едуардо Камвинга (Рен), Џонатан Давид (Лил), Алфонсо Дејвис (Баерн Минхен), Сержињо Дест (Барселона), Фабио Силва (Вулверхемптон), Ансу Фати (Барселона), Фил Фоден (Манчестер Сити), Рајан Гравенберч (Ајакс), Мејсон Гринвуд (Манчестер Јунајтед), Ерлинг Халанд (Борусија Дортмунд), Калум Хадсон Одои (Челзи), Дејан Кулушевски (Јувентус), Родриго (Реал Мадрид), Бакајо Сако (Арсенал).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…