Дома Фудбал Останато Гвардиола избра кој фудбалер на Манчестер Сити ќе биде голем тренер

Гвардиола избра кој фудбалер на Манчестер Сити ќе биде голем тренер

Предвоникот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола имаше само пофални зборови за Илкај Гундоган и најави дека капитенот на Германија во иднина може да стане и голем тренер.

Во Европското Првенство Гвардиола зборуваше Гуднгодан кој за првпат ќе биде капитен на својата репрезентација на едно големо натпреварување.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


„Ми беше задоволство да зборувам со Илкај за тактики. Ја гледа големата слика, но во исто време ги гледа и најситните детали. Малите клетки кои го прават фудбалот игра. Убеден сум дека еден ден ќе биде голем тренер. Тој е страшно интелигентен, еден од најинтелигентните играчи кои сум ги тренирал. Илкај не зборуваше многу, но кога зборуваше, сите слушаа, па дури и јас како тренер. Беше многу јасен и прецизен“.

„Одлично се снаоѓа на сите позиции во средниот ред. Особено е добар кога се игра на мал, тесен простор. Знае да го одбере правиот момент, има неверојатна контрола на топката и прецизност во додавањата“, изјави Гундоган.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Лапорта: Сега конечно сме во ситуација да делуваме на трансфер пазарот

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта рече дека во Ханси Флик ја гледа вистинската личн…