Дома Останати Тенис Визата на Ѓоковиќ му е укината поради антиваксерите?

Визата на Ѓоковиќ му е укината поради антиваксерите?

Ситуацијата со Ѓоковиќ и понатаму нема конечен епиллог.

Министерот за емиграција на Австралија со најновата одлука го поништи она што го донесе судот и му ја укина визата на српскиот тенисер. Сега Ѓоковиќ го чека ново судење за кое надлежен ќе биде Федералниот суд.

Адвокатот на Ѓоковиќ, Николас Вуд тврди дека министерот Хок одлуката ја донел поради страв од антиваксерите.

„Кажа дека Ѓоковиќ може да зарази други луѓе затоа што не е вакциниран. Господинот Ѓоковиќ има медицинска причина да не се вакцинира и таа е издржана. Одлуката која ја донесе ја донесе само за да нема реакции од антиваксерите“, изјави адвокатот на Ѓоковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Гаел Монфис поради повреда нема да игра на УС Опен

Познатиот француски тенисер Гаел Монфис потврди дека поради повреда нема да учествува на п…