Дома Македонски спорт Мак фудбал Видео: Надежите доживеаа дебакл на „Филип Втори“

Видео: Надежите доживеаа дебакл на „Филип Втори“

0

Младата репрезентација на Македонија доживеа тежок пораз од Австрија на арената „Филип Втори“ од 0:4.

После овој пораз, кој е најтежок за избраниците на Милевски, фудбалска репрезентација до 21 година останува на дното на табелата во групата и по четвртиот квалификациски натпревар.

Австрија беше подобар противник кој можеше и поубедливо да дојде до трите бода. Македонија од време на време се закануваше со по некоја шанса но не успе да постигне ниту почесен гол.

Резултатот беше отворен во 12-та минута, а стрелец беше Јакуповиќ кој испрати „бомба“ од дваесетина метри. Во 25-та минута Хонсак зголеми на 0-2, а резултатот од 0-3 на полувремето го постави Лаимер во 36-та минута.

Македонија се обиде да игра поофанвизно во второто полувреме, но правеше и многу грешки. После една таква во 54-та минута гостите зголемија на 4:0, повторно преку Јакуповиќ. Во 85-та минута Македонија имаше шанса од пенал да постигне почесен гол, но ударот на Исени го одбрани голманот на Австрија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Мак фудбал

Проверете

Вардарки патуваат во Подгорица по медалите од ВРХЛ лигата

Екипата на Вардар веќе ја одбрани титулата во регионалната женска ракометна ВРХЛ лига, па …