Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Видео доказ: Голманите „мамеле“ при изведување на пеналите

Видео доказ: Голманите „мамеле“ при изведување на пеналите

0

Две вистински драми гледавме во осминафиналето на Светското првенство. Хрватска и Русија изборија пласман во четвртфинале после извесување на пенали против Данска и Шпанија.

Во тие два натпревари видовме вкупно 19 пенали, а англсиките медиуми направија анализа и заклучија дека дури 15 од нив биле нерегуларни.

Главната причина за тоа се голманите. Даниел Субашиќ, Каспер Шмајхел и Игор Акинфеев се „обвинети“ дека мамеле и дека бранеле спротивно од правилата, а единствено Де Геа бил најпоштен (не успеа да одбрани ниту еден пенал).

Имено, јасно беше видливо дека Субашиќ, Шмајхел и Акинфеев ја напуштаа гол-линијата пред противничкиот играч да го упати ударот.


Следете го Sportski.mk и на


Судиите се обврзани да ги повторат пеналите доколку не се почитува ова правило, но тоа на овие натпревари не се случи, а не реагираше ни ВАР системот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Емери го „закова“ на клупата, а тој си замина со 10 милиони евра – сега ќе има прилика за одмазда!

Aрсенал во Лигата на Европа ќе игра против Рен, а во центарот на вниманието ќе бидат две л…