Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар ја започнува одбраната на титулата: Ни одговара кога не сме фаворити!

Вардар ја започнува одбраната на титулата: Ни одговара кога не сме фаворити!

Вардар денес ја започнува одбраната на трофејот во Лигата на шампиони и трета година по ред во првото коло игра против Монпеље.

Во меѓусебните пресметки на Вардар и Монпелје во последните пет години поуспешни се „црвено-црните”. на Седум натпревари, петпати победувал Вардар, еден меч завршил со реми а единствениот пораз од Французите е на Ф4 турнирот во Келн во сезоната 2017/2018.

„Сезонава екипата малку се промени, а имаме и некои проблеми со повреди, но ние сме сѐ уште Вардар. Многу од играчите кои во јуни ја освоија титулата сѐ уште се тука. На првиот натпревар сме кај Монпеље, мислам дека добро се подготвивме и тактички и физички и одиме во вистинска борба. Не очекува тежок натпревар, можеби гол – два ќе биде разликата.

Што се однесува до одбрана на титулата, веројатно не сме фаворити, и тоа ни одговара. Затоа што во последните 6-7 години никогаш фаворит не ја освоил титулата. Ќе одиме меч по меч, сезоната е долга и тешко е уште на стартот да се каже како ќе биде“, изјави Сташ Скубе.

На средбата во Франција ќе ги нема Стојанче Стоилов и Жозе Толедо кои се уште се повредени.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Дисингер ја потврди претпоставката на СПОРТСКИ.МК – чудо се случило во Вардар!

Пред неколку недели СПОРТСКИ.МК најави, а сега Дисингер тоа го потврди – во Вардар се случ…