Дома Фудбал Останато Боатенг: Не си го сакам името бидејќи е по грешка!

Боатенг: Не си го сакам името бидејќи е по грешка!

0

Кевин-Принс Боатенг на новинарите им откри дека не се го сака името бидејќи требало да се вика Келвин-Принс, но во болницата погрешно го запишале името во неговиот извод на родени.

Контроверзниот фудбалер, кој сезонава игра во Ајнтрахт Франкфурт е роден во Берлин, играше за сите младински категории на Германија, но во сениорската конкуренција се реши да го облече дресот на татковината на својот татко, Гана.

„Не ми се допаѓа моето прво име. Требаше да се викам Келвин, тоа ќе беше подобро. Никој не знае како се случила грешката во документите. Во болницата лошо напишале, а мојата мајка по породувањето имаше операција и не можеше да ја исправи грешката“, изјави Боатенг.

Овој 30-годишен фудбалер, летото од Лас Палмас се врати во Германија, а во кариерата играше уште за Тотенхем, Борусија Дортмунд, Портсмут, Милан и Шалке 04.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останато

Проверете

Уште една клупа останува празна: Нова оставка и покрај пласман на Мундијалот во Русија

Славољуб Муслин, како што е познато, не е единствениот кој успеа да се пласира на СП во Ру…