Дома Топ вести Бејл сруши сопствен рекорд – по број на повреди!

Бејл сруши сопствен рекорд – по број на повреди!

Повредата на препоните поради која ќе ги пропушти натпреварите против Еспањол и Клуб Бриж за Герет Бејл е 25. од кога дојде во Реал Мадрид во 2013 година.

Така Велшанецот го сруши сопственикот рекорд од Тотенхем каде што за шест години се повреди 24 пати, пишува „АС“.

Дури 10 од 25 повреди во Реал на Бејл му биле поврзани со листот на левата нога. Тој дел Бејл често пати го истегнува пред натпреварите, на полувремето, па и во текот на играта.

Во Реал од доаѓањето во 2013 година поради разни повреди пропушти 90 натпревари, но тоа не е преголемо изненадување ако се знае дека во Тотенхем за шест години одигра 203 од можни 323 натпревари. Најтешка повреда му беше онаа во 2007/2008 година кога поради скршеница на ногата одигра само 12 натпревари.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Симеоне: Ако Реал добива повеќе пенали, тоа е затоа што повеќе напаѓа

Последните неколку денови во Шпанија повторно се разгоре “војната“ помеѓу Реал Мадрид и Ба…