Дома Фудбал Лига на шампиони Барселона во ЛШ изедначи негативен рекорд на Динамо, БАТЕ Борисов и Бенфика

Барселона во ЛШ изедначи негативен рекорд на Динамо, БАТЕ Борисов и Бенфика

Барселона во досега два одиграни натпревари во Лигата на шампионите не постигна гол, а прими шест. Освен што не постигна гол Барселона не успеа ниту да шутне во рамките на противничкиот гол.

Во последните 15 години покрај Барселона само уште три екипи забележале ваков негативен учинок во најелитното европско натпреварување. Ваков учинок негативен учинок забележале само уште БАТЕ Борисов против Атлетико и Порто, Бенфика против Базел и Манчестер Јунајтед и Динамо Загреб во натпреварите против Јувентус и Севиља.

Сите три екипи во тие години завршија на последното место место во своите групи, Динамо и Бенфика не освоија бодови, додека БАТЕ освои три.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Лапорта: Против Баерн треба да ја заштитеме честа

Неколку часа пред одлучувачкиот дуел со Баерн Минхен во ЛШ, претседателот на Барселона Жоа…