Дома Фудбал Англија Апетитите на Стерлинг проблем за Гвардиола: Дали тоа што го бара е премногу и за Сити?

Апетитите на Стерлинг проблем за Гвардиола: Дали тоа што го бара е премногу и за Сити?

0
sterling

Maнчестер Сити во новата сезона влезе можеби и со најголеми амбиции од основањето на клубот.

Изминатата сезона убедливо беше освоена Прермиер лигата, додека во Лигата на шампионите беа елиминирани од Ливерпул, па сега тоа натпреварување е поставено како приоритет на клубот.

Но во клубот постои проблем и тој се вика – Рахим Стерлинг.

Од почетокот на сезоната постигна два гола на три натпревари, неговата форма не е спорна, проблем прават преговорите за новиот договор.


Следете го Sportski.mk и на


Неговиот аткуелен договор истекува во 2020 година и од него тој инкасира 175.000 фунти неделно, но смета дека тоа не е доволно и дека мора да бидејќи најплатените, па бара покачување од 100.000 фунти.

Проблем се исто така бонусите и правата на комерцијалното користење на неговиот лик каде што Стерлинг сака поголем дел од „колачот“ за себе.

За една година Стерлинг ќе влезе во последната година од договорот и како таков сигурно ќе биде мета на голем број клубови, секако доколку работите не се променат.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Емери го „закова“ на клупата, а тој си замина со 10 милиони евра – сега ќе има прилика за одмазда!

Aрсенал во Лигата на Европа ќе игра против Рен, а во центарот на вниманието ќе бидат две л…