Дома Фудбал Останато Средбата на Тухел и Келаифи после дебаклот од Лил: Дали Германецот му се жалеше на својот газда? (ВИДЕО)

Тимот на ПСЖ за викендот го доживеа најубедливоот пораз во последните 19 години на гости против Лил (1:5) и така на кратко се одложи нивната прослава за освојување на титулата во француската Лига 1.

На почетокот на натпреварот Томас Муниер ја погоди сопствената мрежа во 7-та минута. Потоа на сцена стапи Јулијан Бернат кој во 11-тата минута погодува за изедначување, а во 36-тата минута овој играч заработи директен црвен картон.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Подоцна тој момент се покажа како одлучувачки бидејќи започна потопот на клубот од Париз.

После завршувањето на натпреварот француските камери ја снимија средбата на Томас Тухел и претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи. Тухел во еден момент го потегна Келаифи за шалот, но набрзо го пушти. „Л’Eкип“ претпоставува дека Тухел во оваа ситуација се пожалил на судењето на овој натпревар.

„Тоа е оној ист судија кој на Гуингамп му досуди три пенали против нас“, наводно Тухел му кажал на својот газда.

Германскиот стратег на прес-конференцијата после натпреварот беше исклучително лут и на новинарите им се жалелше дека во тимот немал доволно квалитетни играчи.

„Ми недостасуваат проверени играчи. Не можеш да играш сериозен фудбал со 12 или 13 играчи. Сите мислам дека е нормално Бернат да игра стопер, лево, десно во средина или десетка, но тоа не е нормално“, гласеше изјавата на Германецот.