Дома Фудбал Германија Победа на Хановер во вистинска „зимска идила“

Победа на Хановер во вистинска „зимска идила“

Во претпоследниот меч од 15. коло во Бундеслигата е одигран во вистинска зимска идила, Хановер на домашен терен славеше над Хофенхајм со 2:0.

По првото полувреме без погодоци, Фулкруг во 55. минута му донесе предност на домашниот состав, а сите дилеми околу победникот ги реши Мартин Харник пет минути пред крајот за конечни 2:0.

Така Хановер ја прекина црната серија од четири натпревари без триумф во Бундеслигата, и сега заостанува само бод на табелата зад денешниот ривал.

Хофенхајм остана на шестата позиција со 23 бода, а Хановер се проби на десеттата позиција со 22.

За потсетување, порано денес Кејн по големиот пресврт беше поразен на домашен терен од Фрајбург со 4:3.