Дома Фудбал Лига на шампиони Англичаните најдоа замерка на Звезда – им пречел спонзорот!

Англичаните најдоа замерка на Звезда – им пречел спонзорот!

Аргентинецот Лионел Меси заработи повреда во победатан а својот тим над Торонто со резултат 4:0.

Maнчестер Сити ја победи Црвена Звезда со 3:1 во првото коло од Лигата на шампионите во вторникот.

Во 45 минута српскиот тим изненадувачки поведе со голот на Букари, но Сити во второто полувреме постигна три гола за целосен пресврт. По натпреварот Англичаните имаа критики за Звезда и поради спонзорот на овој тим.

Руската нафтена компанија „Газпром“ веќе десет години е спонзор на српскиот гигант, а Англичаните замеруваат на тоа што „Газрпом“ доаѓа од Русија, која година ипол врши инвазија во Украина. Покрај тоа се тврди и дека тоа е компанија која ја уништува околината.

„Со продолжување на промовирање компании кои ја загадуваат околината, УЕФА е помагател во климатската криза. Газпром е најлош пример за тоа тоа. Не само што е еден од најголемите загадувачи во светот, туку нејзиниот профит се слива и во воената машинерија на Путин“, пишуваат Англичаните.